Máme za sebou dva skvelé dni na logistickej konferencii WOF Expo, ktoré boli veľmi prínosné nielen pre našu firmu, ale aj pre nás osobne. V našom krátkom článku sme sa s vami rozhodli podeliť o naše dojmy z výstavy, ale aj obsah diskusného panelu, ktorého sa zúčastnila naša riaditeľka, aby vyjadrila svoj názor na vývoj novej hodvábnej cesty z Číny do Európy.
Čo nám dala účasť na konferencii WOF Expo?
Kanceláriu sme na dva dni vymenili za obrovské priestory výstaviska, aby sme mohli osobne spoznať ľudí zo sveta logistiky a prepravy, a zároveň prezentovať našu firmu Infinity Forwarding a nadviazať nové kontakty.
Organizátori WOF Expo naše očakávania prekonali hneď v prvý deň a celý priebeh konferencie bol veľmi dobre pripravený. Z celého podujatia si odnášame veľa nových zážitkov a tiež:
- Množstvo nových kontaktov v oblasti, v ktorej naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding podniká.
- Priamo na výstave sa nám podarilo nadviazať aj niekoľko nových spoluprác.
- Mali sme možnosť dozvedieť sa veľa nových informácií od odborníkov.
- Zistili sme viac o trendoch v logistike pre nasledujúce mesiace a diskutovali sme o ďalších možnostiach rozvoja našej spoločnosti v tomto sektore.
Michaela Královičová sa vyjadrila na tému novej hodvábnej cesty
Naša riaditeľka Michaela Královičová bola na konferencii WOF Expo pozvaná aj do diskusného panelu, aby s ďalšími hosťami rozobrali príležitosti novej hodvábnej cesty a jej vplyv na logistické koridory. V pútavej diskusii sa mohli účastníci výstavy dozvedieť koľko vlakov ide z Číny do Európy a výsledky boli naozaj prekvapivé. Jedna nákladná loď dovezie do Európy približne 20 000 prepravných kontajnerov, čo sa s množstvom kontajnerov prepravných vlakmi nedá porovnávať. Podľa dostupných štatistík prepravia vlaky približne 40 000 kontajnerov mesačne.
Aktuálne sa teda v 90% prípadov na prepravu z Číny stále využíva námorná preprava, vďaka čomu je námorná hodvábna cesta na vzostupe. Cestná nová hodvábna cesta, ktorá zahŕňa aj prepravu po železnici bojuje najmä s obmedzenými kapacitami. Problémom sú aj vlakové trasy, hlavný koridor prechádza cez Rusko, pričom ostatné dva koridory sú veľmi pomalé, extrémne nákladné a majú dlhé tranzitné časy.
Vlaky z Číny do Európy (konkrétne do terminálu v Nemecku) dokážu prísť za 15 dní. Následne je tovar prevezený do zvyšku Európy. Na Slovensku býva tovar do 25 až 30 dní od odoslania z Číny v závislosti od toho, kedy vyrazí vlak z Číny.
Pri diskusii poukázala Michaela Královičová na fakt, že aj napriek tomu, že železničná preprava ponúka množstvo príležitostí, pre malé a stredné podniky je výhodnejšou variantou námorná preprava.
“Využívanie vlakov na prepravu tovaru má v medzinárodnej preprave veľký význam, avšak pre malé a stredné podniky je táto možnosť ekonomicky nevýhodná. V súčasnosti sú ceny námornej prepravy nízke a rastom inflácie a cenami energií, budú malé a stredné podniky ďalej tlačiť na znižovanie cien, čo znamená uprednostňovanie námornej prepravy, ktorá je takmer trikrát lacnejšia, ako železničná preprava.”
Preprava tovaru bez starostí
Máte záujem o medzinárodnú prepravu tovaru? Neváhajte nás kontaktovať a naši odborníci vám pripravia nezáväznú cenovú ponuku prepravy. Naša prepravná spoločnosť Infinity Forwarding je tu pre vás.